Joga – kas tai? Trumpa jogos istorija

Joga – tai taip paplitęs šiais laikais žodis. Vieniems tai – mada, kitiems – sportas, gimnastika, tretiems – dvasinio kelio būdas, ketvirtiems galbūt net religija. Pasižiūrėkime, kas iš tikro slypi po šiuo žodžiu. Kada joga atsirado? Kas jos pirmtakas?

Yra sakoma, kad joga egzistavo pačiose žmogiškosios civilizacijos ištakose. Netgi prieš atsirandant struktūrizuotoms religijoms, ar religiniams įsitikinimams.

Nors niekas negali nurodyti tikslios jogos atsiradimo datos ir vietos, bet plačiai žinoma ir pripažįstama, kad joga kilo iš Indijos teritorijos.

Kas gi buvo jogos pradininkas? Jogų pasaulyje pirmuoju jogu skaitomas Šiva. Jis vadinamas pirmuoju jogu, pirmuoju Guru (mokytojas) arba Adiguru.

Pasak legendos, prieš tūktančius metų Sadaršiva perdavė šias neaprėpiamas žinias savo mylimajai Parvati ir Saptarišiams, arba septyniems Rišiams (išminčiams, mokslininkams). Šie Rišiai vėliau paskleidė jogos žinias įvairiuose pasaulio dalyse.

Taip pat yra minimas išminčius Riandarba, kaip pirmasis jogos mokytojas, kuris perdavė šias žinias išminčiui Vašištai. Vašišta tuomet perdavė žinias Rišiui Parašara. Ir taip toliau.

Jogos žinios pateikiamos Vedose ir Upanišadose, kurios siekia virš 10 000 metų ar daugiau.

Vis gi turime suprasti, kad tais laikais egzistavo žodinė žinių perdavimo tradicija. Ir mokytojai žinias perduodavo žodžiu ir tik patiems verčiausiems mokiniams. Jos nebuvo užrašomos.

Pats seniausias rašytinis jogos žinių šaltinis yra Rig Veda – vienas apskritai seniausių pasaulyje rašytinių šaltinių.

Taip pat randami jogos motyvai senovinėje Indų slėnio civilizacijoje – figurėlės, vaizduojami asanų motyvai.

Ar tai visuomet vadinosi joga? Iš kur atsirado šis pavadinimas?

Pirmasis šio jogos žodžio pavartojimas šia prasme, kuria mes suprantame dabar, yra Kato Upanišadose. Čia joga suprantama kaip vidinė kelionė, arba sąmonės pakylėjimas, sąmonės prabudimas, per pojūčių, proto ir intelekto suvaldymą.

Joga kaip konceptas išsivysto iš lėto ir gerokai vėliau. Joga minima Bhagavad Gitoje ir Šanti Paravoje (Mahabharata).

Yra daugiau nei 20 Jogos Upanišadų ir Joga Vašišta, kurios yra gerokai senesni šaltiniai už Bhagavad Gita.

Bhagavad Gitoje joga apibūdinama kaip proto ir aukštesniosios sąmonės jungtis.

Nors joga buvo praktijuojama nuo seniausių laikų, tik klasikinės eros laikais (turima omeny – klasikinis jogos istorijos periodas) Maharišis Patandžalis apjungė ir suteikė struktūrą egzistavusioms jogos praktikoms savo Jogos Sutrose.