Hatha Jogoje Šaktrijos arba šatkarmos – yra jogų valymosi technikos, skirtos išvalyti kūną – fizinį ir subtilųjį kūnus. “Šat” išvertus iš sanskrito kalbos reiškia šešis, o “Krija” – tai valomasis veiksmas. Taigi, Šatkrijos yra šeši skirtingi valomųjų jogos technikų tipai.
Kartais randame pavadinimą Šatkarma. Karma taip pat reiškia veiksmą. Taigi, tai tas pats – šeši jogos valomųjų technikų tipai. Kartais tas pats gali būti pavadinta ir Šodana Krijomis, kur “šodana” reiškia išgryninantis, išvalantis.
Hatha Jogos tradicijoje pateikiame keli skirtingi požiūriai į Šatkrijas.
Hatha Joga Pradipikoje svamis Svatmarama pateikia instrukcijas, kad tie, kurie turi kūne disbalansą (trijų došų – Vata, Pita ir Kapha) – tik jie turėtų praktikuoti Šatkrijas.
Tuo tarpu Gheranda Samhitoje pateikiama, kad Šatkrijos technikos turėtų būti praktikuojamos visų, einančių Hatha Jogos keliu.
Šodana Krijos išvalo ne tik fizinį kūną, bet ir subtilųį kūną – valymas vyksta ne tik kūno lygyje, bet ir proto, emocijų lygyje.
Kokie gi yra tie šeši jogos valymosi technikų tipai?
- Dhauti (virškinimo trakto valymas – nuo burnos iki skrandžio. Taigi išvalomas skrandis, skrandžio gleivinė, bei stemplė – galima sakyti krūtinės sritis. Viena išimtis – Šankaprakšalana, kurios metu valymas vyksta per visą virškinimo traktą – nuo burnos iki išangės)
- Basti (jogos klizma. Išvalo storąjį žarnyną)
- Neti (technikos, valančios nosies srities kvėpavimo takus, sinusus)
- Nauli (vidaus organų masažas specialia pilvo sukimo technika. Turi stiprinantį, gydantį ir valantį efektą)
- Trataka (akių valymas)
- Kapalabhati (Taip pat žinoma kaip priekinių smegenų valymas (“švytintis skalpas”). Tai technika, kurios metu aktyviai iškvepiame įtraukdami pilvą).
Šios šešios technikų grupės minimos pagrindiniuose Hatha Jogos šaltiniuose. Jų tikslas yra išvalyti. Daugeliu atveju jos padeda atsikratyti toksinų, kurių paprastai atsikratyti negalime. Pavyzdžiui, mūsų žarnyne dažnai yra užsilikusio nesuvirškinto maisto, kuris blogina mūsų virškinimą, sulaiko kitas medžiagas – skatina toksinų susidarymą, kas paveikia ne tik mūsų kūną , bet ir mūsų protą.
Kuomet mūsų nadžiai (kanalai, kuriais cirkuliuoja energija) yra švarūs, energija teka laisvai, mes galime patirti aukštesnes sąmonės būsenas.
Hatha Yoga Pradipikoje Svamis Svatmarama rašo – praktikuojant šešias Krijas, atsikratoma došų pertekliaus, bet kokio disbalanso trijose došose. Atlikus šias Krijas, toliau galima praktikuoti pranajamas ir rezultatas pasiekiamas be pastangų. Tuomet Svamis Svatmarama prideda, jog pagal kai kuriuos mokytojus, vien tik pranajamos gali pašalinti visus nešvarumus – taigi pranajamos yra laikomos aukštesnėmis praktikomis. Todėl kai kuriose mokyklose jūs galite neišgirsti apie Šatkrijas, jų visų nepraktikuoti – nes pranajamos yra pakankamos ir vienos galingiausių, pašalinančios nešvarumus kūne. Bet jei disbalanso, nešvarumų yra per daug – šios šatkrijos yra būtinos. Šiuolaikinio gyvenimo stilius yra toks, kad beveik visiems tai yra svarbu – išvalyti savo kūną.
Nešvarumai kūne paveikia ne tik jūsų asanų praktiką, kvėpavimų praktiką ir net meditacijos praktiką. Praktikuojant šaktrijas pranajamų efektą pajaučiame žymiai gyliau, meditaciją yra žymiai lengvesnė ir gilesnė.
Vienos galingiausių pranajamų šiais laikais yra mokomos Šri Šri Ravi Šankaro įkurtos”The Art of Living” organizacijos Kvėpavimo ir Meditacijos kursuose.