Ajurveda

Ajurveda yra viena seniausių medicininių sistemų, skirtų gydyti ir palaikyti sveikatą.

Žodis ajurveda sudarytas iš dviejų sanksrito žodžių: ajur reiškia gyvenimą, o veda – žinias. Taigi, žinios, paaiškinančios gyvenimą yra ajurveda.

Ajurveda suvokiama kaip dovana žmonijai iš Dievo.

Pasak legendos ajurvedos žinios žmonijai suteiktos Dievo Brahmos, kuris perdavė jas išminčiui Dhanvantari ir šis perteikė jas žmonijai.

Ajurvedoje gydymui naudojami tik natūralūs, šalutinio poveikio neturintys, preparatai iš gamtos

Ajurvedos požiūriu žmogaus organizmas suvokiamas labai holistiškai ir kiek skirtingai nei šiuolaikinėje medicinoje. Šiuolaikinėje medicinoje žmogus skaitomas sveiku, jei neserga jokiomis ligomis, tuo tarpu ajurvedoje dėmesys kreipiamas tiek į kūną, tiek į protą ir sielą. Jei visi mūsų lygmenys yra harmonijoje, laimingoje būsenoje – tuomet mes esame sveiki. Jei turime gerą virškinimą, mūsų kūno audiniai tinkamai funkcionuoja – tik tuomet esame sveiki.

Pagrindiniai ajurvedos principai

Pagal ajurvedą mūsų kūnas sudarytas iš 5 pagrindinių elementų – panch mahabuthas. Tai oras (vayu), žemė (pritvi), ugnis (agni), vanduo (jala) ir erdvė (akash). Šiuos elementus reprezentuoja 3 pagrindinės energijos: Vata, Pita ir Kapha. Jeigu jūsų sistemoje dominuoja oras ir erdvės elementas – sakoma kad esate Vata tipo žmogus. Jei dominuoja ugnis ir vanduo – Pita tipas. Jei žemės ir vandens – Kapha tipas. Taigi šiuos 5 elementus reprezentuoja 3 pagrindinės energijos ir tų energijų balansas yra sveikata. Jų disbalansas yra liga. Taigi mūsų užduotis yra suvokti, kaip subalansuoti tas tris energijas – Vata, Pita ir Kapha, kad jaustumėmės gerai kūno lygyje ir laimingi proto lygyje.

Vata

Tarkim oro ir erdvės elementai savo prigimtimi yra sausi. Todėl, jei kenčiame nuo Vatos pertekliaus – jausime sausumą. Jis gali būti odos lygyje, gerklės, netgi žarnyno lygyje, kas sukels vidurių užkietėjimą. Taigi, Vatos perteklių turintys žmonės gali kentėti nuo vidurių užkietėjimo.

Vata energiją – reprezentuoja erdvės ir oro elementai

Kita oro ir erdvės savybė yra vėsuma, šaltis. Taigi, jei jūsų rankos, kojos dažnai yra šaltos – gali būti, kad jūs kenčiate nuo Vatos pertekliaus – jūsų kraujotaka nevyksta tinkamai.

Oro ir erdvės elementai taip pat atsakingi už mūsų nervų sistemą. Taigi, dažnai kuomet jaučiame neigiamas psichologines būsenas – depresiją, nerimą – tai gali būti susiję su Vatos disbalansu.

Kaip sau padėti esant Vatos disbalansui?

Išbalansuotą Vatą sukontroliuoti visuomet padeda šiluma. Siūloma naudoti šiltą sezamų aliejų masažui. Aliejus – tai puikus produktas iš gamtos, skirtas sukontroliuoti Vata, kadangi sausumas panaikinamas pamaitinant, prisotinant aliejumi. Sezamų aliejus yra pats geriausias aliejus Vatos disbalansui sukontroliuoti. Be sezamų aliejaus galite valgyti daugiau saldžių vaisių. Kurie geriausi? Visuomet geriausia rinktis sezoninius vaisius. Bendru atveju – mangai, greipfrutai puikiai tinka. Valgykite tik šiltą maistą, venkite šalto, nešviežio maisto. Medituokite kasdien, (efektyvios meditacijos galite išmokti “Kvėpavimo ir meditacijos” kursuose) nes meditacija puikus būdas apraminti Vatos disbalanso poveikį nervų sistemoje. Prauskitės po šiltu vandeniu, palepinkite save vonia. Galite sau leisti netgi numigti 30 min. dienos metu ir taip pailsinti savo nervų sistemą, kuri esant Vatos disbalansui yra neigiamai veikiama. Jogos asanos taip pat labai gerai. Kvėpavimai, Sudaršan Krija, mantros – visa tai padės.

Pita

Pita – tai ugnies ir vandens elementų disbalansas. Jei bus ugnies perteklius – jausite karštligiškumą, galite jausti perdegimą, rūgščių problemos, nevaldote pykčio, lengvai supykstate, reaguojate, galite jausti netgi pykinimą.

Pita tipo žmonės intelektualūs, natūralūs lyderiai, greito mąstymo, aktyvūs.

Pita energija reprezentuoja ugnies ir vandens elementus.

Kaip padėti sau esant Pitos disbalansui?

Esant nesubalansuotai Pitai – lengvai pratrūkstama, polinkis greitai įsiplieksti, nekontroliuojamas pyktis, jaučiamas karštligiškumas, nesveika konkurencija. Galimos odos problemos, paraudimai.

Tokiu atveju Ghee arba išvalytas karvės svietas yra puikus produktas. Jei Vatai sezamų aliejus geriausias, tai Pitai – Ghee sviestas.

Žinoma, pats geriausias Ghee sviestas yra tradicinių karvių (Lietuviškos škėmos, baltnugarės, žalosios karvutės), turinčių A2 baltymą. Dabartinės, įvežtinės karvės iš Europos yra svetimos mūsų kraštui. Jos gamina pieno gerokai didesniais kiekiais, tačiau jų pieno baltymo struktūra yra labai sunkiai virškinama mūsų organizmui. Tuo tarpu senovinės karvutės, kurios beveik buvo išnaikintos, tik dėka kelių idėjinių žmonių išliko dar Lietuvoje – gamina gerokai mažiau pieno, bet jis yra labai vertingas, turintis tą pačią pieno baltymo struktūrą, kaip motinos pienas (A2 tipo baltymas).

Tradicinių lietuviškų karvių ūkis šalia Baisiogalos

Taip pat esant Pitos disbanlansui labai gerai rudieji ryžiai, mung lęšiai, figos, granatai. Kadangi žmonės, turintys per daug Pitos jaučia pykčių protrūkius, jiems padėti gali neatlygintina savanoriška veikla turinti teigiamą tikslą. Tokiems žmonėms reikia dažniau juoktis, praktikuoti dėkingumą. Prauskitės po šaltu vandeniu – kadangi jūsų sistemoje per daug karščio, ugnies elemento. Pitos perteklius kartais matomas odoje – odos paraudimai, uždegimai. Tokiems žmonėms masažui rekomenduojamas kokosų aliejus, kadangi jis yra šaldantis. Taip pat jogos asanos, jos padeda esant visiems disbalansam – tiek Vatos, tiek Pitos, tiek Kaphos. Brahmari pranajama, Nadišodan Pranajama (jas galite išmokti Šri Šri Jogos baziniuose kursuose) labai padeda, taip pat asanos, kaipTrikonasana, Utkatanasana.

Kapha

Kapha reprezentuoja žemės ir vandens elementus. Šie elementai savo prigimtimi yra sunkūs. Taigi Kapha perteklius sukelia sunkumą kūne – lengvai priaugsite svorį, seilių perteklius, gleivių perteklius – visko bus per daug. Kartais gali būti vidurių užkietėjimas, šlapias kosulys, plaučių susirgimai. Jaučiama letargija, lėtumas, tingumas.

Kapha energija: žemės ir vandens elementai

Kaip sau padėti esant Kaphos disbalansui?

Bet kas lengvo kasdieniame gyvenime padės subalansuoti Kapha. Trys vaisiai – abrikosai, obuoliai, kriaušės – puikiai tinka esant Kaphos disbalansui. Taip pat medus yra vienas geriausių produktų Kaphai sureguliuoti. Dažnai Kaphos gydymui skirti žolelių preparatai yra maišomi su medumi. Sezamų sėklos ir aliejus taip pat padeda. Česnakas, cinamonas, gvazdikėliai – labai gerai. Taip pat jei turite Kaphos disbalansą ar bet kokį kitą disbalansą- galite gerti šiltą vandenį visos dienos metu. Nemiegokite dienos metu. Būkite aktyvesnis – eikite rytais pasivaikščioti, tvarkykite namus, šokite, spręskite galvosūkius, sportuokite. Valgykite lengvą maistą. Joga visais atvejais – labai naudinga. Kaphai subalansuoti rekomenduojama Bhastrika Pranjama (baziniai Šri Šri Jogos kursai), kobros poza, medžio poza, Kapalabhati pranajama.

Tridoša – priemonės, padedančios visais disbalanso atvejais

Jei jūs nežinote, kas jūsų organizme nesubalansuota (o tai nuspręsti pačiam gali būti sudėtingas uždavinys) – Vata, Pita ar Kapha – visais atvejais galite gerti šiltą vandenį, nes šiltas vanduo yra balansuojanti Tridošas priemonė.

Taip pat jogos praktika yra tridošų balansavimas – padeda kūnui harmonizuotis.

Subalansuodami šias tris pagrindines energija galėsite geriau suvokti save, savo natūralią prigimtį. Ajurveda – tai, paprastai tariant, mokslas skirtas suvokti save, savo unikalią prigimtį ir būti tuo, kuo mums lemta būti. Taigi, jei suprasite, kaip subalnasuoti Vata, Pita, Kapha -būsite sveiki, jausitės laimingi, o juk sveikata yra jūsų didžiausias turtas. Taigi būkite turtingi, sugerkite visas senovines žinias.

Hipokratas buvo senovės Graikijos gydytojas (medikai iki šiol duoda Hipokrato priesaiką). Kartą jis pasakė – “Kvailas yra tas daktaras, kuris niekina senovės išminčių žinias”. Taigi bet kokios žinios iš mūsų senolių, iš senovės (ajurvedos mokslui jau 5000 metų) yra nuostabios, laiko patikrintos žinios. Tai nėra tik mokslas, tai nėra tik sveikatingumo sistema, bet tai yra labai vertinga dovana tiesiogiai iš dieviškumo. Jos kilmė yra iš Vedų kultūros, kuri, pasak legendų, buvo valdoma pačių Dievybių, tai yra, pagal dievišką tvarką.

The Art of Living Bangaloro Ašramas

Norint tiksliai sužinoti savo prigimtinę konstituciją ir koks šiuo metu vyrauja disbalansas – geriausia pasikonsultuoti su Nadi Parikša (pulso diagnostikos) profesionalu – ajurvedos daktaru. Lietuvoje geriausią ir profesionaliausią pagalbą galite gauti Sri Sri Tatva Lithuania atstovybėje.

Kaip dažnai vertėtų lankytis pas ajurvedos specialistą?

Keičiantis sezonams, keičiasi ir mūsų sistema, todėl pas profesionalų ajurvedos daktarą, bent iš pradžių, kol patys suprasite pagrindinius principus kaip valdyti savo energijų balansą – geriausia konsultuotis kiekvieno sezoninio pasikeitimo metu.

Išlikime sveiki ir laimingi!